sobota, 5 listopada 2011

Upalne Zaduszki

Listopad - miesiąc szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Miesiąc pamięci o tych, którzy orędują za nami w niebie. To ważny czas. Nawiedzamy groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Modlimy się za bliską osobę, której już nie ma tu na ziemi. Zamyśleni patrzymy na krzyż, tablicę nagrobkową i wyryte w niej litery niczym wspomnienia w sercu. Tępym wzrokiem czytamy imię, datę urodzin, śmierci… Dyskretnie wycieramy płynącą łzę po policzku. Zaduszki – to piękny czas. To chwila, kiedy możemy się zatrzymać, pomyśleć, zastanowić nad życiem, nad tym jak jest ulotne. Myślimy o tych, którzy jeszcze rok temu razem z nami spacerowali cmentarnymi alejkami zapatrzeni w ciepły blask maleńkich płomieni. O tym jak wspólnie rozmawialiśmy półgłosem, tak żeby nie zbudzić tych, którzy wokół nas śpią. Jak słuchaliśmy pękających szklanych zniczy niczym bańki mydlane, ulotne i kruche jak nasze życie. Nie myśl, że teraz idziesz sam. To nie prawda. Nigdy nie jesteś sam! 
Zaduszki to również czas na odwiedzanie cmentarzy w innych miastach, na które często w ciągu roku nie mamy czasu, cóż. Często te dni to pierwszy większy przymrozek jesieni dzięki któremu nie jesteśmy wstanie zapalić lampki. To oszronione chryzantemy.
W tym czasie, każdego roku przypominam sobie wierszyk, który nauczyłam się jeszcze w szkole podstawowej. To niesamowite bo cały rok o nim nie pamiętam. A w tym czasie zawsze daje znać o sobie.

” Zasnuła groby żółtawa mgiełka, we mgle migoczą blade światełka. Między grobami liście się mienią. Szeleszczą, szumią, pachną jesienią (…)”  
Tak wspominam polski Dzień Zmarłych. Tu w Zambii nie mam tego więc pamięć przywołuje znane obrazy. Pierwszy jak też drugi listopada to normalny dzień pracy. I jeśli człowiek sam nie będzie pamiętał o ważności danego dnia to szybko może o niej zapomnieć. Dzięki codziennym zajęciom może przeżyć go w błogiej nieświadomości. Sama miałam takie momenty, na szczęście krótkie. W te dni była wieczorna  Msza św. Niestety, nie obchodzona tak uroczyście jak u nas w Polsce. Byłam nawet zaskoczona, gdy zobaczyłam na niej dużo mniej osób niż w zwykłą niedzielę. O nawiedzeniu cmentarza też nie było mowy bo tu raczej ich nie ma. A jeśli są, to gdzieś daleko, o które nikt nie dba bo nie ma tu takiego zwyczaju i tradycji jak u nas. Takie chwile uświadamiają mi, że Zambia to nie Polska. Pomimo, że jestem na placówce katolickiej to widać tu inne tradycje, zwyczaje, kulturę. Zostaje mi tylko pamięć o moich bliskich zmarłych. Zapamiętany widok parafialnego cmentarza. Obraz rodzinnych grobów. Wychodząc z domu nie musiałam szukać rękawiczek bo na zewnątrz było 38 st. C w cieniu.
Inaczej, ale czy gorzej? Myślę, że nie. Taka sytuacja, gdy jesteśmy z dala od rodzinnego domu pokazuje nam, co w naszym życiu jest ważne. Pokazuje czym żyjemy. Daje nowe doświadczenie. Do nas należy to, co z tym zrobimy.




8 komentarzy:

  1. Oj,Kasiu,Kasiu,my tu nasuwamy po cmentarzach,a Ty sobie pod palmą...
    Fajny text,pełen refleksji...
    KasiaW.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie piszesz Kasiu o Afryce...
    Serdecznie Cię pozdrawiam:)Agnieszka K.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry i ciekawy tekst, Kasieńko..
    Pozdrawiam,
    KK

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe i przede wszystkim daje do myślenia.
    Pozdrawiam- Emila

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja mam pytanie. Skoro nie ma cmentarzy to gdzie chowają zmarłych? Czy może jest obrzęd kremacji zwłok, a jeśli tak to co robią z prochami? Piszesz dużo, a Twoje wpisy nasuwają mi coraz więcej pytań i otwierają na nowe oblicze afryki, które jest przedstawiane na świeżo. To bardzo pomaga w zrozumieniu tego kontynentu, a przynajmniej tej małej części w której się znajdujesz :)

    "Zwierz" Marcin Sz.

    OdpowiedzUsuń
  6. A bym był zapomniał :) Ładna Ci palma odbiła ;)

    "Zwierz"

    OdpowiedzUsuń
  7. Przywyklśmy do standartów i dobrze się w nich czujemy.Jednak standarty zastawiają na nas pułapki,szczególnie wtedy,kiedy nie myślimy głębiej.Ty już to zrozumiałaś,my...niekoniecznie.Kolejny dobry tekst!Całusy.HZ.

    OdpowiedzUsuń
  8. zdjęcie pod tą palmą masz przecudne

    OdpowiedzUsuń